SPECIAL AWARDS......

STATE HIGH AVERAGES
Division Year Average Boys City   Year Average Girls City
8 & Under 2014 175 Ian Wright Metro Detroit 2004 140 Brooklyn Greene Davison
                   
9-12 1992 213 Rory Kalanquin Flint 2007 197 Victoria Ferris Kalamazoo
                   
13-15 1993 227 John Wade Saginaw 2005 217 Christine Bator Warren
1995 227 Rory Kalanquin Flint
                   
16-19 2005 247 John Kelley Sterling Hts 2004 226 Jenny Reyes Saginaw
                   
MOST IMPROVED AVERAGES
  Year Improved Boys City   Year Improved Girls City
2006 +81.25 Shane Sparrow, 13 - South Lyon 2012 71.05 Zoe VandenBerg Kalamazoo
                   
Beginning with the 2013 Tournament - All Age Divisions are Scratch
U-8
Female 2014 423 Kennedy Wangler Ogemaw
Male 2013 475 Ian Wright Merri-bowl
U-10
Female 2016 536 Brooklyn Marshall Northern, Sanford
Male 2014 580 Carter Milasinovich Sunnybrook, Sterling Heights
U-12
Female 2016 580 Naomi Smith Bonanza, Warren
Male 2013 676 Marcus McClain Western Wayne Youth Traveling
U-15
Female 2015 1422 Candyce Bradley Bronco, Warren
Male 2014 1460 Eric Trandell Sunnybrook, Sterling Hts
U-20
Female 2016 1345 Rachel Manetz Howell Bowl-E-Drome, Howell
Female 2015 1345 Samantha Kubiak Candlelite, Bridgeport
Male 2015 1518 Andre Gonzales LeFevre's, Saginaw
YBC SCHOLARSHIP TOURNAMENT - 6 Games (Handicap)
Division Year Score Name(s) Center/Area
Junior Boys 2009 1739 Joshua White Taylor
         
Major/Senior Boys 2012 1686 Zachary Cook Tecumseh
         
Scratch Boys 2009 1521 Anthony Harger Flint
         
Junior Girls 2010 1620 Savannah Joslin Monroe
         
Major/Senior Girls 2012 1555 Kierstyn Coleman Monroe
         
Scratch Girls 2011 1418 Samantha Johnson Wyoming
         
YBC SCHOLARSHIP TOURNAMENT - 3 Games (Handicap)
Division Year Score Name(s) Center/Area
Bantam Boys 2012 858 Easton Saurbek St Johns
         
Prep Boys 1996 877 Scott Semones Warren
         
Junior Boys 1993 835 Dan Hawley Pt Huron
         
Major/Senior Boys 1993 832 Brendan Mulligan Roseville
         
Scratch Boys 1992 741 Todd Kurowski Detroit
         
Bantam Girls 2012 860 Kendra Zurecki Monroe
         
Prep Girls 1993 828 Christina Bertrand Mt Clemens
         
JuniorGirls 1985 784 Amy Turner Bridgeport
         
Major/Senior Girls 1993 768 Rebecca Roupe Bay City
         
Scratch Girls 1992 714 Lisa Bishop Belleville
Previous Categories 1984-1988
Division Year Score Name Center/Area
Grades 9-12 Boys Hdcp 1985 825 Steve Briggs
         
Grades 9-12 Boys Scratch 1985 694 Scott Beckelic Davison
         
Grades 9-12 Girls Hdcp 1985 789 Sheryll Pietryka
         
Grades 9-12 Girls Scratch 1988 657 Dama Sisk Taylor
         
Out of School 1988 747 Mack Ivory Detroit

YBC (PEPSI/COKE) RECORDS & SPECIAL AWARDS