STATE TOURNAMENT RECORDS

TEAM EVENTS - 4 PERSON
Division Year Score Name(s) Center/Area
Boys Scratch 2005 3049 Matt Langolf, Jesse Hojnacki, Nathan Hause, Ronnie Sparks Port Huron Lanes, Pt Huron
Boys A 2005 3008 Joshua Burns, Anthony Jessome, Kyle Chetosky, Mike Millard Salt River, New Baltimore
Boys B 2001 3013 Craig Dubay, Justin Zdyb, Greg Szopo, Nick Barc Salt River, New Baltimore
Boys C 2000 3157 Marcos Fernandez, Brandon Chandler, Pedro Mateo, Willy Larriuz Paragon, Grand Rapids
Boys D 2000 2954 Richard Barron, Tim Fowler, Mike Weaver, Jon Parks Stardust, Saginaw
         
Girls Scratch 2007 2704 Stephanie Hall, Mindy Shiery, Cortney Longrey, Ashlee Mefford Coldwater, Coldwater
Girls A 2005 2971 Ashley Raden, Jennifer Wilssens, Jessica Bannasch, Melissa King Salt River, New Baltimore
Girls B 2015 2911 Kaitlen Hollis, Khaela Hall, Samantha Gdula, Sinclaire Sahajdack Airway, Waterford
Girls C 2005 2866 Destini Santiago, Jessica Ahnen-Miller, Brianna Stieler, Sarah Nagel Airway, Waterford
Girls D 1999 2853 Stacy Atsaphanthong, Laura Weed, Whitney Kane, Courtney Hambright Sturgis Lanes, Sturgis
         
Mixed Scratch 1998 2767 Billy Sell, John Nolen, Tracie Vierk, Joshua Keller Pro Bowl East, Lansing
Mixed A 1990 2915 Jarad Bissell, Sabrina Hilbreth, Jennie Brookshire, Brian Young SYC Traveling, Detroit
Mixed B 1990 2993 Tiffany McKerchie, Carl Latchaw, Armando Rodriquez, Chris Brady Flint Traveling, Flint
Mixed C 1996 2920 Derek Stout, Danny Hicks, Danielle Stout, Nick Keck Pro Bowl West, Lansing
Mixed D 1998 2903 Jamie Rumsey, Shawnelle Holt, Zach Sharp, Daniel Willerick Bronson Lanes, Bronson
TEAM EVENTS - 5 PERSON
Division Year Score Name(s) Center/Area
Boys Scratch 1986 3041 Scott Slauter, Doug Nyenhuis, Tony Buck, Don Nyenhuis, Mike Smith Sparta Lanes, Sparta
Boys A 1988 3473 Andre Harris, Paul Stone, Chris Larson, Carl Edson, Jeff Steele Colonial, Ann Arbor
Boys B 1988 3680 Steve Travis, Brian Waltz, Tim Brittain, Bill Somerville, John Brittain Collier, Oxford
Boys C 1988 3400 David Krupin, Norm Korzec, Bryan McSweeney, Jim Martin, Daniel Fenwick Ford Lanes, Dearborn
Boys D 1988 3317 Roger Rothwell, Nick Lefler, Kerry Savage, Jason Hobbs, Dak Zorn Boney's Bowl, Marlette
         
Girls Scratch 1986 2830 Dawn DeVitis, Kellie Biggs, Nicole Bida, Alicia McGowan, Shelly Ireland Ward Traveling, Detroit
Girls A 1987 3222 Yolanda Pendleton, Angela Mitchell, Tamika Glenn, Sheryl Tillmon, Tanya Harris Oak Park Lanes, Oak Park
Girls B 1988 3234 Tracie Riopelle, Christy Riopelle, June Lancaster, Megan King, Melanie Schlacht SYC Traveling, Detroit
Girls C 1988 3261 Robin VandenHeuvel, Michelle Price, Monica Bedker, Mandee Usiak, Jeanette Wolcott Ludington, Ludington
Girls D 1987 3266 Charity Hollingsworth, Amy Peel, Stacy Peel, Jennifer Egmer, Michelle Maynard White's Lanes, Niles
         
Mixed Scratch 1986 3118 Dale Hofmeister, Renee Tesner, Dave Steele, Tim Filsinger, Joe Manor Bay Lanes, Bay City
Mixed A 1987 3282 Cammie Hughes, Becky Dunne, Buffy Pryson, Jim Sprau, Mark Becerra Holiday Lanes, Kalamazoo
Mixed B 1987 3337 Jeff D'Ambrossio, Renee Vollmers, Janet Cucinello, Jim Cucinello, Russ Vollmers Rosebowl, Roseville
Mixed C 1987 3390 Brad Joslin, Tonya Schmandt, Kari Nitz, Todd Wendt, Eric Schmandt Lakeville Lanes, Columbiaville
Mixed D 1987 3332 Ryan Weakley, Brent Wojtyniak, Peter Sosa, Shannon Weakley, Kelly Wotyniak Merribowl, Livonia
DOUBLES EVENTS
Division Year Score Name(s) Center/Area
Boys Scratch 2011 1569 Joseph Hoover - Tylor Greene B's Bowling, Flint
Boys A 2014 1652 Javen Howes - Adrian Hall Riverbend, Corunna
Boys B 2014 1639 Dennis Wynkoop - Drew Pappas Collier Lanes, Oxford
Boys C 2000 1708 Marcos Fernandez - Pedro Mateo Paragon Lanes, Grand Rapids
Boys D 2011 1614 Joel Szymanski - Marc Lagrois Striker's, Richmond
         
Girls Scratch 2010 1424 Tawni Vollmer - Kara Richard Ten Pin Alley, Tecumseh
Girls A 2003 1556 Leah VanStelle - Cortney Longrey Coldwater Lanes, Coldwater
Girls B 2012 1591 Hailey Osborn - Leslie Osborn Hillside Lanes, Hillsdale
Girls C 2007 1547 Amanda Hilliard - Madalynne Huff Holiday, Kalamazoo
Girls D 1999 1540 Stephanie Hetz - Erica Santoni AMF Airway, Kalamazoo
         
Mixed Scratch 2008 1447 Natasha Martin - Paul Benedict SYC, Traveling
Mixed A 2014 1606 Stephanie Zimmerman - Jansen Stone Char Lanes, Charlotte
Mixed B 2014 1589 Terry Kirchner - Jasmine Page South Lanes, Three Rivers
Mixed C 2014 1571 Riley Zick - Anthony Contreras Ten Pin Alley, Tecumseh
Mixed D 1990 1589 Jason Langham - Sarah Langham Mason Lanes, Mason
SINGLES EVENTS
Division Year Score Name Center/Area
Boys Scratch 2012 822 Ryan Clark WWYTC, Traveling
Boys A 2007 885 Kyle Chetosky Salt River, New Baltimore
Boys B 1991 964 David Roupe Bay Lanes, Bay City
Boys C 2005 881 Dustin Lahr Char Lanes, Charlotte
Boys D 2011 868 Brandon Everett Cloverlanes, Livonia
         
Girls Scratch 2016 738 Taylor Davis Rollaway, Davison
Girls A 2013 843 Amber Boelter Monitor Lanes, Bay City
Girls B 2014 884 Makayla Lancioni Pinz, South Lyon
Girls C 1996 846 Shavonne Davis Bay Lanes, Bay City
Girls D 2007 828 Makayla Bowling Wonderland Lanes, Livonia
ALL EVENTS
Division Year Score Name Center/Area
Boys Scratch 2012 2299 Anthony Harger B's, Flint
Boys A 2007 2464 Matt Okray Whitmore Lanes, Whitmore Lake
Boys B 2009 2475 Brandon TerMeer Spectrum Lanes, Wyoming
Boys C 1999 2487 Brent Sherman Fremont Lanes, Fremont
Boys D 2011 2528 Brandon Everett Cloverlanes, Livonia
         
Girls Scratch 2015 2107 Jessica Pate Ten Pin Alley, Tecumseh
Girls A 2007 2315 Shae Hughes Royal Scot, Lansing
Girls B 1991 2364 Joy Leist Washington Place, Bay City
Girls C 2003 2405 Cassie Stieler Airway Lanes, Waterford
Girls D 2009 2397 Maggie Harrison Port Huron Lanes, Pt Huron
HIGH ACTUAL GAME - TEAM EVENTS
Division Year Score Boys City   Year Score Girls City
Scratch 1990 300 Brian Trubiro Flint 1996 299 Krista Stamm Flint
1990 300 Dennis Porter Grand Rapids 2007 299 Ashlee Mefford Coldwater
1991 300 Kurt Pilon Detroit
1999 300 Bryan Stanton Lansing
2000 300 Aaron Lockhart Detroit
2005 300 John Essenmacher Lenox
2005 300 Ronnie Sparks Wayne
2005 300 Gregory Belloli St Clair Shores
2007 300 Nicolas Sutherland Grand Blanc
2007 300 Ronald Napiewocki Roseville
2008 300 Ben Hill Marshall
2011 300 Kyle Leamer Kalamazoo
2015 300 Jordan Nunn Flint
2016 300 Alex Ouellette Bay City
                   
"A" 1998 300 Kyle Binkley Lansing 2012 299 Taisheena Phillips Grand Rapids
1999 300 Justin Burton White Pigeon
2005 300 Anthony Smith Martin
2007 300 Trevor Jackson Grand Rapids
2007 300 Brian Dimuzio Warren
2008 300 Marcus Fisher Southfield
2015 300 Dylan Brown Bay City
2015 300 Cameron Gove St Johns
                   
"B" 1998 300 Chris Preston Troy 2015 257 Noelle Phillips St Johns
2001 300 Nick Barc New Baltimore
2015 300 Nicholas Salander St Johns
                   
"C" 2011 278 Kevin Miller Hillsdale 2005 247 Jennifer Clark Flat Rock
                   
"D" 2008 234 Douglas Hardy Lansing 1999 218 Rebecca Watson Plainwell
HIGH ACTUAL SERIES - TEAM EVENTS
Division Year Score Boys City   Year Score Girls City
Scratch 2005 833 Jesse Hojnacki Port Huron 2003 778 Kimberly Maddy Detroit
                   
"A" 2007 803 David Greenslait Taylor 2002 728 Kristine Graves Kalamazoo
                   
"B" 2009 758 Brandon TerMeer Wyoming 2000 683 Kristine Bailey Midland
                   
"C" 2002 697 Aly Williams Saginaw 2003 573 Cassie Stieler Waterford
                   
"D" 2001 572 Daniel Lyke Monroe 1999 562 Rebecca Watson Plainwell
HIGH ACTUAL GAME - DOUBLES & SINGLES EVENTS
Division Year Score Boys City   Year Score Girls City
Scratch 1994 300 Scott Haggerty Montrose 2008 300 Natasha Martin Wayne
1998 300 Michael Keller Lansing 2010 300 Olivia Wirtz Battle Creek
2001 300 Brent Kossick Canton
2003 300 Martell Hunter Flint
2003 300 Evan Relich Wayne
2004 300 Ronnie Sparks Wayne
2007 300 Joshua Jablonski Sterling Hts
2007 300 Mark Arnold Livonia
2008 300 John Reece Kalamazoo
2008 300 Andrew Teeples Flint
2008 300 Daniel Jordan Livonia
2011 300 Tylor Greene Davison
2011 300 Ryan Clark Canton
2011 300 Brady Parr Jackson
2012 300 Vincent Papais Sterling Hts
2012 300 Brady Parr Jackson
2014 300 Brandon Dejonge Zeeland
  300                
"A" 1988 300 Mike Otten 2000 289 Brooke Warner Grand Rapids
1989 300 Lou Hampton Jackson
2003 300 Bill Yearling Coldwater
2005 300 Jason Vargas Saginaw
2007 300 Kyle Wardell Lansing
2007 300 Justin Horner Taylor
2009 300 Adam Digon Casco
2009 300 Chris Cobble South Rockwood
2009 300 Steven Haberland Bay City
2009 300 Joseph Anderson St Charles
2012 300 Chad Jaskiewicz Bay City
2013 300 James Scherer Coldwater
2014 300 Kyle Tuttle Saginaw
2015 300 Chad Stephen Flint
2015 300 Nicholas Behrens Lansing
                   
"B" 1998 300 David Roupe Bay City 2004 257 Roseann Brown Flint
1999 300 David Motsinger Coldwater
2007 300 Steve Waterman Corunna
2008 300 Mike Pruis Greenville
2009 300 Derek Reiman Cheboygan
                   
"C" 1993 287 Demetrios Dallas Grand Rapids 1991 247 Candy Hazel Battle Creek
                   
"D" 1999 234 Ben Barnhill Tecumseh 2009 257 Maggie Harrison Smiths Creek
2010 234 Kyle VanArman Marshall
HIGH ACTUAL SERIES - DOUBLES & SINGLES EVENTS
Division Year Score Boys City   Year Score Girls City
Scratch 2012 822 Ryan Clark Canton 2015 787 Jessica Pate Farmington
                   
"A" 2007 825 Kyle Chetosky New Baltimore 2007 757 Kristen Call Garden City
                   
"B" 1991 802 David Roupe Bay City 2014 698 Makayla Lancioni New Hudson
2014 802 Drew Pappas Oxford
                   
"C" 2012 677 Collin Wood Owosso 2005 586 Shasta Hill Hillsdale
                   
"D" 2004 589 Aaron Ritzman Lapeer 2004 500 Heidi Smith Sandusky